Jul, 2021
Event Details
Poštovani kukci i druge jezive priče Moderator: Tamara Krstić Maša Kolanović (Zagreb, 1979.) radi kao vanredna profesorica na Odsjeku za kroatistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u
more
Event Details
Poštovani kukci i druge jezive priče
Moderator: Tamara Krstić
Maša Kolanović (Zagreb, 1979.) radi kao vanredna profesorica na Odsjeku za kroatistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Na istome je fakultetu diplomirala kroatistiku i komparativnu književnost te doktorirala. Do sada je objavila niz autorskih članaka o književnosti I popularnoj kulturi, knjige fikcije: Pijavice za usamljene (Studentski centar, Zagreb, 2001.); Sloboština Barbie (V.B.Z., Zagreb, 2008.); Jamerika: trip (Algoritam, Zagreb, 2013.); Poštovani kukci i druge jezive priče (Profil, Zagreb, 2019) te studiju Udarnik! Buntovnik? Potrošač…: popularna kultura i hrvatski roman od socijalizma do tranzicije (Naklada Ljevak, Zagreb, 2011.). Uredila je
zbornike Komparativni postsocijalizam: slavenska iskustva (FF Press i Zagrebačka slavistička škola, Zagreb, 2013.) te The Cultural Life of Capitalism in Yugoslavia: (Post)Socialism and its Other (Palgrave Macmillan, New York, 2017., zajedno s D. Jelačom i D. Lugarić). Za zbirku priča Poštovani kukci i druge jezive priče nagrađena je nagradama: nagrada publike ‘Libar za vajk’ Pulskog sajma knjiga; Nagrada Europske unije za književnost i Godišnja nagrada za književnost Republike Hrvatske “Vladimir Nazor“.
Tamara Krstić (1974, Beograd), novinarka i urednica na Radio Beogradu 1, književna kritičarka. Diplomirala je na grupi za srpski jezik i književnost na Filološkom fakultetu u Beogradu. Kao novinarka, prati književnu, kulturnu i medijsku scenu na Radio Beogradu 1. Autorka je i urednica emisija „Kod dva bela goluba“ i „Iza kulisa“. Do 2016. bila je književna kritičarka i urednica na Radio Beogradu 2, program kulture i umjetnosti. Uređivala je i vodila temat „Gutenbergov odgovor“ koji je posvećen srpskoj književnosti. Objavljuje književne kritike, prikaze i intervjue u književnim časopisima. O hrvatskim autorima objavila je nekoliko kritika na internet portalu „Booksa“. Sarađivala je sa časopisom za srpski jezik i književnost „Svet reči“ koji objavljuje „Društvo za srpski jezik i književnost“. Bila je članica uredništva LMS, dugogodišnja kritičarka Beogradskog festival poezije i knjige „Trgni se! Poezija!“ i urednica tribinskog programa „Književnosti druge umetnosti“ Srpskog književnog društva. Autorka je mnogih radova u zbornicima o savremenoj poeziji i prozi. Bila je članica žirija za dodjelu književne nagrade „Biljana Jovanović“, pjesničke nagrade „Timočka lira“ koju dodjeljuje Radio Beograd 2, selektorka iz Srbije za regionalnu književnu nagradu “Meša Selimović” u Tuzli i članica NIN-ovog žirija kritike za najbolji roman godine.
Mašine priče, i nepretenciozne i pomno promišljene, uistinu su jezive (ne poziva se uzalud u jezičnom lapsusu na Kafku), na momente i stravične, taman koliko i stvarnost u kojoj živimo, ali i neopisivo smešne – za nasmejati se na sav glas, sebi i svemu oko sebe.
Poštovane kukce žanrovski bismo mogli da opišemo kao tranzicionu gotiku, postsocijalističku zonu sumraka, jezivo stvarnosnu prozu… Mračne i apsurdne, a opet duboko intimne, snažne i društveno osetljive priče.
Dubrovnik koji je postao kulisa, umiveno ustaštvo na ulicama Zagreba, potrošnja koja zamenjuje ljudskost, majčinstvo o kom nije pristojno govoriti, banke kao sablasni stubovi naših života, emocije kakve ne viđamo u reklamama, a osećamo ih tako snažno…
To je svet koji Maša Kolanović istražuje u svojoj maestralnoj zbirci priča Poštovani kukci. Autorka tekstom i crtežima oblikuje onaj sablasni i teško izrecivi višak materijalne strane ljudske egzistencije, dok smeštanje priča u period tranzicije dodatno pojačava njihov jezivi efekat.
Kukci i Konzum dve su noseće metafore ove knjige. Prva je divljenje i vraćanje tekstualnog duga Kafki, velikom majstoru u kreiranju metafora egzistencijalne teskobe i apsurda, a druga je vraćanje metaforičkog duga stvarnosti u kojoj je Konzum od „hrvatske reči za supermarket“ postao metafora ekonomski opustošene Hrvatske.
Poštovane kukce žanrovski bismo mogli da opišemo kao tranzicionu gotiku, postsocijalističku zonu sumraka, jezivo stvarnosnu prozu… Mračne i apsurdne, a opet duboko intimne, snažne i društveno osetljive priče.
Ukratko, jezivo dobra knjiga.
www.delfi.rs
Time
(Ponedeljak) 21:00 - 22:00
Location
Trg pjesnika
Stari grad