Avgust, 2024
Event Details
Simon Trpčeski, klavir Simon Trpčeski je hvaljen koliko zbog svoje neviđene virtuoznosti i snažnog ekspresivnog pristupa, toliko i zbog svoje harizmatičnosti kada stupi na scenu. Njegov iskorak na internacionalnu muzičku scenu
more
Event Details
Simon Trpčeski, klavir
Simon Trpčeski je hvaljen koliko zbog svoje neviđene virtuoznosti i snažnog ekspresivnog pristupa, toliko i zbog svoje harizmatičnosti kada stupi na scenu. Njegov iskorak na internacionalnu muzičku scenu desio se prije dvadeset i pet godina, kada je proglašen za jednog od Bi-Bi-Si-jevih umjetnika nove generacije. Njegova karijera je od tog trenutka vrlo brzo krenula uzlaznom putanjom, neometana kulturnim razlikama, ili pak muzičkim granicama. Trpčeski je sarađivao sa preko stotinu orkestara na četiri kontinenta, među kojima su: Londonski simfonijski orkestar, „Philharmonia“ orkestar iz Londona, Simfonijski orkestar grada Birmingema, Nacionalni orkestar Francuske, Kraljevski „Koncertgebau“ orkestar, „Deutsches Symphonie’’ orkestar- Njemački radiodifuzni orkestar sa sjedištem u Berlinu, Drezdenska filharmonija, Simfonijski orkestar Berlinskog radija, Njemački simfonijski orkestar sa sjedištem u Hamburgu- „NDR“, „Tonhale“ orkestar (Cirih), Ruski nacionalni orkestar, Teatar „Kolon“. U Sjevernoj Americi, pak, često je nastupao kao solista u : Klivlendskim i Filadelfijskim orkestrima, Filharmonijama Los Anđelesa i Njujorka, Simfonijskim orkestrima Čikaga i Baltimora, kao i Simfonijskim orkestrima Sent Luisa i Sijetla. Ne zaustavljajući se samo na tome, nastupao je sa : „Novom japanskom’’ filharmonijom, Simfonijskim orkestrom „NHK“ (Tokio), Filharmonijskim orkestrom iz Hong Konga, te Sidnejskim, Melburnškim i Novo Zelandskim orkestrima.
Lista poznatih dirigenata sa kojima je ,kao veoma tražen solista, Simon Trpčeski sarađivao uključuje: Lorina Mazela, Vladimira Davidoviča Aškenazija, Marin Alsop, Gustava Dudamela, Kristijana Macelaru, Djanandrea Noseda, Vasilija Petrenka, Čarlsa Dutoita, Jakuba Hruša, Vladimira Jurovskog, Suzanu Melki, Andrisa Nelsonsa, Antonia Pappana, Roberta Spana, Majkla Tilsona Tomasa, Gabrijela Bebeselea i Dejvida Zinmana. Njegova dugoročna saradnja sa Kraljevskom filharmonijom u Liverpulu, pogotovo od kada je na mjesto muzičkog direktora došao Vasilij Petrenko, iznjedrila je bogatu diskografiju. Zajedno su snimili repertoar za klavir, postavljajući tako temelje kada je riječ o savremenim kompozicijama za klavir u Rusiji. One uključuju: kompletan opus Sergeja Rahmanjinova prilagođen za klavir i orkestar („Avie’’ Records), dva končerta za klavir Čajkovskog, te Prokofjevi končerti za klavir br.1 i 3, za „Onyx Classics“ izdavačku kuću. Snimio je i končerte za klavir po djelu Dmitrija Šostakoviča sa Kristijanom Macelarom za izdavača „Lin Records“.
U sezoni 2023/2024, Simon Trpčeski će biti Umjetnik u rezidenciji Kraljevskog škotskog nacionalnog orkestra kao i Filharmonijskog orkestra Monte Karla. Njegove izvedbe u Škotskoj fokusiraće se na stvaralaštvo kompozitora Sen-Saensa, ili još preciznije, na izvedbama končerata broj dva i tri ovog umjetnika sa Tomasom Sondergardom, takođe za izdavačku kuću „Linn Records“. Izdavši u novembru album Bramsovih končerata za klavir, Trpčeski će se ponovo udružiti sa Ðanlukom Nosedom i Londonskim simfonijskim orkestrom u izvedbi istoimenih končerata br. 1 i 2, i to iste nedelje u „Barbikan’’ kulturnom centru. Njegovi nastupi na sva četiri kontinenta , ove sezone uključivaće saradnje sa: Kraljevskim liverpulskim filharmonijskim orkestrom, Simfonijskim orkestrima Sijetla i Detroita u Americi, Zapadnoaustralijskim simfonijskim orkestrom i Seulskim filharmonijskim orkestrom.
Kao priznati recitalista, Simon Trpčeski je nastupao u poznatim koncertnim dvoranama gradova kao što su: Njujork, San Francisko (Kalifornija), Vašington, London, Pariz, Amsterdam, Milano, Minhen, Prag, Hamburg, Bilbao, Istanbul, Dablin i Tokio. Od kada je debitovao u „Wigmore Hall“ koncertnoj dvorani 2001. godine, postao je čest gost u ovoj prestižnoj dvorani. To sve uključujući mjesto Umjetnika u rezidenciji 2018.godine i dva recitala za izdavačku kuću ’’Wigmore Hall Live’’. U sezoni 2023/2024, svjedočićemo tome da će on otvoriti Međunarodni koncert pijanista u Majncu, i to uključujući recitale u: Milanu, Ženevi, Monte Karlu, Edinburgu i Glazgovu. Njegova virtuoznost kao kamernog muzičara takođe je na zavidnom nivou, i kao takav je nastupao na mnogim prestižnim festivalima. 2022.godine, u saradnji sa violinistom Maksimom Vengerovim, izveo je niz koncerata u: „Barbikan“ centru za izvođačke umjetnosti, „Karnegi Hol“ koncertnoj dvorani na Menhetnu (Njujork), te Pariskoj filharmoniji.
Kako i sam voli da istražuje muziku, Simon Trpčeski je posvećen tome da svoju rodnu Makedoniju u punom sjaju vrati na svjetsku kulturnu mapu. Njegov projekat kamerne muzike pod nazivom „Makedonissimo“, ima za cilj da publici širom svijeta predstavi dugu tradiciju makedonske izvorne muzike. Uz pomoć saradnje muzičara Pande Šahova, Trpčeski zadire duboko u jedinstvene melodije makedonske tradicije, i to sve sa primjesom džeza i u perfektnom sazvučju. Nakon uspješne premijere 2017.godine, projekat je izveden u većini evropskih zemalja, Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi i Sjevernoj Koreji, a to je sve bilo propraćeno izdavanjem hvaljenog albuma od izdavačke kuće „Linn Records“. 2023.godine, „Makedonissimo“ projekat započeo je novo poglavlje u vidu koncertne verzije, u izvedbi Orkestra „Tonkunstler“ i Jutakom Sadom u kući Bečkog muzičkog društva.
Plodonosne saradnje Trpčeskog sa izdavačkim kućama: „Emi Classics“, „Avie Records“, „Wigmore Hall Live“, „Onyx Classics“ i trenutno „Linn Records“, rezultirale su raznovrsnom i nagrađivanom diskografijom koja uključuje: kompletan repertoar Rahmanjinova za klavir i orkestar, te končerte za klavir Prokofjeva, Čajkovskog i Šostakoviča. Takođe je snimio i hvaljene albume na kojima se mogu čuti kompozicije: Šopena, Baha, Šuberta, Pulenca, Debisija, Ravela, Lista, Stravinskog, Skrjabina, Musorskog i Korsakova.
Njegov poslednji album recitala pod nazivom „Variations“, jeste solistički album sa kompozicijama: Bramsa, Betovena i Mocarta, izdat 2022.godine, i hvaljen je od strane kritičara širom Evrope. Proglašen je i albumom mjeseca u časopisima; „Fono Forum“ (Njemačka), „Editor’s Choice in Gramophone“ (UK), „Choc de Classica“ (Francuska) i časopisu „Amadeus d’Ore“ (Italija).
Posebnu podršku ima od strane Organizacije za kulturu i umjetnost Makedonije- „Kultur Op“, i kao profesor na Fakultetu muzičke umjetnosti Sv.Kirilo i Metodije redovno sarađuje sa mladim umjetnicima u Makedoniji. Njegov cilj je da posveti posebnu pažnju predstojećim generacijama umjetnika, kao i promocija i afirmisanje makedonske muzike, te klasične muzike uopšte. Trpčeski ovo postiže tako što održava majstorske tečajeve širom svijeta. Njegova široka interesovanja dovela su ga čak do toga da se oprobao kao kompozitor nekoliko pop pjesama i kompozicija za djecu. 2009. godine, dobio je Orden zasluga za Makedoniju-priznanje koje se dodjeljuje individuama zalužnim za afirmaciju Makedonske kulture širom svijeta. Treba istaći i to da je 2011. godine postao prvi umjetnik koji je dobio jedinstvenu nagradu „Nacionalni umjetnik Makedonije“. Trpčeski je rođen u Makedoniji 1979.godine. Diplomirao je muziku na Univerzitetu Sv.Kirila i Metodija u Skoplju 2002.godine, a mentor mu je bio profesor Boris Romanov. U maju 2003.godine, dobio je „Nagradu za mladog umjetnika“, koja mu je dodjeljena od strane Kraljevskog filharmonijskog društva.
www.trpceski.com/biography
Time
(Četvrtak) 21:00 - 23:00
Location
Santa Marija
Stari grad