Posle izuzutnih koncerata violinist Najdžela Kenedija i pijaniste Borisa Kraljevića, na Gradu teatru ovog ljeta svojim nastupom briljirao je i No Borders Orchestra, kome je sasvim dostojno pripalo da svojim izuzetnim koncertriranjem i spusti “zavjese” Muzičkog programa 32. festivala.
Za svoje prvo predstavljanje pred budvanskom publikom, ovaj simfonijski orkestar odabrao je program sastavljen od izvanrednih djela, koja su poznata i po tome što su teška za izvođenje, i što sama po sebi podrazumjevaju veliku virtuoznost i iskustvo – Čajkovski, Vrebalov, Bah, Šenberg. Koncertom u Budvi, ovaj jedinstven orkestar sastavljen od muzičara iz svih republika nekadašnje velike Jugoslavije, otvorio je svoju turneju „Balkan Season 2018“, u kojoj će nastupiti i u Prizrenu, Sarajevu i u Beogradu.
Kako je poslije koncerta izjavio dirigent Premil Petrović, osnivač i umjetnički direktor NBO, njihov projekat se razvio 2013, a nastao je u Beogradu i Berlinu, kao rezultat želje za stvaranjem regionalnog simfonijskog orkestra koji ostvaruje izvanredne umjetničke rezultate i inicira novu vrstu komunikacije na ovim prostorima. On počiva na dva temelja: muzici i društvu, a njegov cilj je pokretanje pozitivne društvene promjene kroz pomirenje i kreativnu saradnju.
-Srećni smo što smo upravo u Budvi započeli našu turneju, ovdje je bila fantastična reakcija publike, i vrlo smo zadovoljni ovim koncertom – prve tri kompozicije mogu da se izvode na otvorenom prostoru bez probelam, ali Šenbergova „Preobrežena noć“ je ekstremno teška kompozicija. To je pola sata ozbiljno komplikovane svirke, i mi do samog nastupa nismo bili potpuno sigurni kako će ona djelovati na otvorenoj sceni, i jako smo brinuli. Pokazalo se, međutim, da je ovaj eksperiment sa Šenbergom jako dobro prošao, da je koncentracija publike upravo na njegovom djelu bila vrlo jaka, što je ona pokazala i svojim aplauzima – kazao je on.
Prema riječima Petrovića, simfonojski orkestar NBO je sada prvi put nastupao u Budvi, a za njega lično je Grad teatar od posebne važnosti.
-To je prvi internacionalni festival na kojem sam uopšte dirigovao, i upravo smo ovdje 1996, u crkvi Santa Marija, izveli Mocartovu operu „Bastijen i Bastijena“. Iza nje je stajala jedna grupa mladih muzičara sa fakulteta, a nastala je u beogradskom „Reksu“, koji je bio Kulturni centar radija B92, i publika je ovdje bila oduševljena, isto kao i večeras. Grad teatar je inače već regionalno poznat po fantastičnoj publici, a mi smo se za ovaj nastup nedelju dana pripremali u Kotoru. Većina muzičara NBO nikada do sada nije ni bila, ni nastupala u Budvi, pa se dogodilo jedno obostrano oduševljenje – mnogi od njih planiraju da dođu ovdje već u septembru i da tu provedu godišnje odmore, pa će i to biti lijep doprinos turističkoj sezoni grada. Zaista smo jako lijepo primljeni ovdje, ljudi iz Grada teatra su pokazali veliku profesionalnost i ozbiljnost. Na tome bih naročito zahvalio njegovoj direktorki, Mileni Lubardi Marojević, jer se takva posvećenost u poslu, a nastupamo po čitavoj Evropi i najprestižnijim scenama, ne sreće baš tako često. Sve to naše utiske iz Budve čini zaista odličnim – rekao je Petrović, ističući da je i za rad NBO, i za njegove nastupe, entuzijazam i vjera u ono što rade od najvećeg značaja.
-Ovaj simfonoijski orkestar je i nastao na tome što smo tražili načine da dekonstruišemo i transformišemo društva na ovim našim prostorima, i da zagovaranjem pozitivnih promjena i podsticanjem učinimo da ona postanu inkluzivnija, interkulturalna, demokratska i otvorena. NBO time služi kao platforma za prevazilaženje nacionalizma, rasizma, ksenofobije, homofobije i krvavog nasljeđa prošlosti u regiji Zapadnog Balkana i šire, ali i predrasuda koja zbog toga o nama ima gotovo čitav svijet. Prvih šest godina bile su veoma aktivne, imali smo brojne koncerte na vodećim festivalima na Balkanu, kao i fantastične recenzije sa nastupa na najznačajnijim festivalima u Evropi i svijetu. Time smo dokazali da ovaj prostor može sjajno kreativno da sarađuje, potrebno je samo okupiti neke ljude dobre volje, stvaraoce u svojim profesijama, koji imaju snage i želje da u prijateljstvu i miru stvaraju dobar život za sve ljude koji ovdje žive, bez obzira na vjeru i nacije – istakao je Petrović.
A.Ć.
20.08. – Dan