Dragana Tripković, pjesnikinja i dramaturškinja, članica Crnogorskog PEN centra i Crnogorskog društva nezavisnih književnika, i jedan od osnivača Alternativne teatarske aktivne kompanije (ATAK), na Trgu pjesnika predstavila je novu knjigu “Kirka i druge drame”, u izdanju Otvorenog kulturnog foruma sa Cetinja.
Kako je na početku večeri istakao profesor Ethem Mandić, koji je bio moderator razgovora sa Draganom Tripković, rijetki su oni izdavači koji doprinose crnogorskom savremenom dramskom stvaralaštvu, jer je dramsko stvaralaštvo već odavno zapostavljeno u Crnoj Gori.
Prema njegovim riječima,kada govorimo o Dragani Tripković, govorimo o autorki čije su knjige i drame visoko kvalitetna književnost i sjajna teatarska forma, koja razbija tabue, predrasude, dogme i apostrofira probleme s kojima se aktivno susrećemo. Istovremeno, oživljava i neke arhetipove.
Dragana Tripković je naglasila da cijeni inicijativu Grad teatra da svoju knjigu predstavi na trgu pjesnika.
-Mislim da je vrlo važno prepoznati da dramska literatura kao nešto što je oskudno u tom izdavačkom smislu, treba da bude podloga za dalje diskurse o pozorištu – rekla je Tripković.
Njena drama “Kirka” posvećena je čuvenom zemljotresu koji je zadesio Crnu Goru. Još nije izvedena. Ove godine je četrdeseta godišnjica od tog događaja, i postoji zanimljiv povod za njeno izvođenje.
-Ja se inače u svojim dramama želim baviti onim što su pitanja mentaliteta, tradicije i osobenosti našeg naroda i našeg podneblja, pa je tako i ova priča smještena u jedno malo crmničko izmišljeno selo, sa svim onim što taj prostor nosi. Rađena je po motivima istoimene kratke priče argentinskog pisca Hulija Kortasara, mitološkom predlošku o starogrčkoj tragičnoj junakinji Kirki, ženi koja ubija svoje ljubavnike. U mojoj drami to je transponovano na jedan prostor oniričkog promišljanja nekih situacija koje su opet vezane za neka mentalitetska i tradicionalna pitanja Crnogoraca, i sve ono što nosi naša polupaganska istorija.-kazala je Tripković
Drame Dragane Tripković, koje uvijek imaju neku ljubavnu priču koja je tabuizirana, i čija je tragika neka vrsta pritiska, društvenog, tradicionalnog. “Kirka” ga takođe ima, on nije direktan i sve vrijeme je u pozadini.
-Mislim da je dramska literatura u posljednje vrijeme pretrpana nekim parolaškim i frazeološkim tekstovima, idejama i temama, koje upravo zaboravljaju na čovjeka, na ono što je ljudskost i na ono što se u dramaturgiji zove građenje lika. Nekako mi se čini da političke drame, one koje su, dakle, same po sebi upućene na priču o ideologiji i na priču o poretku, u drugi plan stavljaju čovjeka, ljubav, neke teme koje su nam vrlo bitne i od kojih živimo. Moje lično ubjeđenje je da nijedna priča nije nepolitična. Svaki naš korak, svaki udar je političan i zavisi od nekog poretka. Tako je i drama “Kirka” u određenoj mjeri vrlo upućena na sve te stvari i probleme koji nas od prošlosti tjeraju godinama unazad, i kojih se ne možemo ni danas osloboditi – rekla je Dragana Tripković gostujući na Trgu pjesnika u Budvi.
29.07. – Pobjeda