Mladi virtuozi, violinista Luka Perazić, njegova sestra, pijanistkinja Đina Perazić i violončelista Kosta Popović, svojim izuzetnim koncertom pokazali da su im otvorena vrata velike međunarodne karijere.
Bravuroznim koncertom u crkvi Santa Marija, na kojem smo čuli njihovo uzbudljivo, nadahnuto, svježe i izuzetno izvođenje vrhunskih djela – Sonata za violončelo i klavir op. 69 br.3 A-dur Betovena, Sonata za violinu i klavir, A-dur C. Franck, Sonata za solo violinu op.27 br.2, E. Ysaye, i Mađarska rapsodija op.68 D. Popper, ovi mladi muzičari sasvim su opravdali festivalski naslov svog nastupa, “Zvijezde Made in Montenegro”.
Sjećanja
– Jako nam znači ovaj koncert na Gradu teatru, jer su ovdje uvijek nastupali renomirani muzičari, i nama je bila čast da se predstavimo na takvom festivalu. Ovo nam je bio prvi koncert u Budvi, publika nas je sjajno primila, i nadamo se da ćemo opet biti pozvani. I naš otac, violončelista Igor Perazić, mnogo je puta svirao na Gradu teatru, u ovom istom prostoru crkve Santa Marija. Mi imamo divna sjećanja još iz detinjstva na te njegove festivalske koncerte, zato nam je bilo veliko, i posebno zadovoljstvo što smo i mi bili učesnici Grada teatra – kazali su Luka i Đina Perazić.
Luka Perazić (2001) je prvi nastup sa orkestrom imao sa dvanaest godina, prvi solistički koncert kao petnaestogodišnjak, a već 2017. bio je učesnik renomiranog Verbier Festivala u Švajcarskoj, kao član Verbier Junior Festival Orchestra. Od jeseni, započinje studije na Guildhall School of Music & Drama u Londonu, kao njihov stipendista. Za njega, naslov koncerta u Budvi “Zvijezde Made in Montenegro” samo je metaforički.
-Ne treba imati veliki ego, bez obzira kojom se profesijom čovjek bavi, a posebno ne u umjetnosti. Trudićemo se da učimo i radimo najbolje što možemo. To je najvažnije – smatra Luka.
Đina Perazić je na akademiji u Minhenu diplomirala na umjetničko-pedagoškom smjeru, imala je veliki broj zapaženih nastupa, i četiri godine zaredom bila učesnik prestižnog Klavierfestival, ali o sebi takođe ne razmišlja kao o zvijezdi.
-Nijesam u tim relacijama, i ne znam što, zapravo, znači biti zvijezda. Ako taj epitet označava najdarovitije i u struci najcjenjenije stvaraoce i virtuoze, onda ćemo možda to jednog dana biti, i to među mnogim drugim zvijezdama, jer Crna Gora ima izuzetno talentovane muzičare. Naravno, pod uslovom da nastavimo ozbiljno da radimo i učimo, jer se u klasičnoj muzici uči cjelog života – kaže Đina.
Tržište
Veliki uspjeh posljednjih godina ostvario je i violončelista Kosta Popović (2000), dobitnik velikog broja nagrada na nacionalnim i međunarodnim takmičenjima. Od septembra, umjetničko usavršavanje i on će nastaviti kao stipendista Guildhall School of Music and Drama u Londonu.
-Veoma sam srećan zbog koncerta na Gradu teatru, publika je bila sjajna, i čini mi se kao da smo svi imali i neku dodatnu inspiraciju za ovaj nastup-kaže Popović. Naglašava da se škola u Londonu Luki I njemu desila igrom slučaja, ali ukazuje I na značaj ove stipendije.
-Za nas je prije svega važno što je u Londonu tržište toliko veliko da ima mjesta na kojima mladi umjetnici svake večeri mogu da nastupaju pred publikom. Mnogo toga se događa, samim tim što je taj grad centar i evropske i svjetske umjetnosti.
Popović je na koncertu u Budvi nastupao u pratnji svoje majke, pijanistkinje Nataše Popović. Ipak, kako kaže, njegov najstrožiji kritičar mu je otac, profesor Mladen Popović, u čijoj je klasi sa šest godina počeo da uči violončelo u muzičkj školi „Vasa Pavić“ u Podgorici.
-Mogu svi da aplaudiraju u publici i da budu oduševljeni, ali ako je prisutan i moj otac, i ako iz njegovog pogleda ne vidim da sam dobro svirao, znači da ipak nisam bio toliko sjajan. Zahvalan sam na toj strogoj kritici, koja me usmjerava i koja mi je dragocjena svih ovih godina – kaže Popović, ističući da mu rijetke prilike kada može da nastupa sa majkom predstavljaju veliku radost.
11.08. – Pobjeda