Avgust, 2022
21avg21:0022:00Kako da se vratimo kući?
Event Details
O pozorištu Gosti: Siniša Jelušić, Predrag Zenović, Bojan Munjin Prof. dr. Siniša Jelušić studirao je na Filološkom (komparativna književnost) i Filozofskom fakultetu (filozofija) Univerziteta
more
Event Details
O pozorištu
Gosti: Siniša Jelušić, Predrag Zenović, Bojan Munjin
Prof. dr. Siniša Jelušić studirao je na Filološkom (komparativna književnost) i Filozofskom fakultetu (filozofija) Univerziteta u Beogradu. Na Filološkom fakultetu je diplomirao, magistrirao i doktorirao. Studijski je boravio na Univerzitetu »Kliment Ohridski«, Sofija, Bugarska (1989): Katedra za slovensku filologiju Filološkog fakulteta u Sofiji, na projektu Komparativne slovenske poetike, kod prof. dr B. Ničeva i prof. dr I. Koneva. Na MGU, Moskva, Rusija (1989): U okviru rada na projektu Komparativne slovenske poetike boravio je u Institutu svjetske književnosti u Moskvi (konsultacije sa akademikom B.A. Uspenskim). Na Državnom univerzitetu u Tbilisiju, Gruzija (1990) pohađa Kartvelske studije iz uporedne poetike/kulture na Filološkom fakultetu i Institutu Gruzijske akademije nauka u Tbilisiju, pod rukovodstvom akademika E. Hindibidzea. Studijski boravk na Moskovskom državnom univerzitetu (Moskva, Rusija, 2006): tema Filozofske kategorije u strukturi dramskog teksta A.P. Čehova u okviru projekta MGU i UCG, rukovodilac V. A. Kuvakin.
Sarađivao je sa prof. G. De Bosio – Presidende comitato scientifico International institute for Opera and Poetry, UNESCO, Verona, uz aktualni poziv da učestvuje u istraživanju teme: Letteratura, pittura, cinema: L. Visconti, P.P.Pasploni, na Libera Universita di Lingue e Comunicazione IULM, Milano i rektorom IMLI (Литературный институт им. М. Горького) prof. dr B. N. Tarasovim, sa pozivom da održi kurs predavanja o rezultatima sopstvenih istaživanja dramskog djela A. P. Čehova.
U okviru intertekstualnih istraživanja dr Jelušić je autor dva eksperimentalna filma: Movie pictures Đure Jakšića (Fokus, Beograd, 1996.) i Meditationes Parisiorum (Fiks fokus, Beograd-RTS Beograd, 1998.), koji su prikazani na festivalima jugoslavenskog dokumentarnog i kratkometražnog filma u Beogradu.
Redovni profesor Fakulteta dramskih umjetnosti Cetinje (UCG). Prodekan (2002-2006) i dekan (2006-2012) Fakulteta dramskih umjetnosti Cetinje (UCG). Rukovodilac studijskog programa Dramaturgija FDU, Cetinje.
Knjige: Ut pictura poesis, 1996; Tekst i intertekst, 1999; Poetički oblici, 2002; Prometejev pad- Intertekstualnost : drama, teatar, film, 2007.; Razumjeti lutku – Ogledi o traganju za arhetipom, 2017.
Dr Predrag Zenović (1986) rođen je na Cetinju. Osnovnu i srednju školu zavšio je u Budvi, a potom I Fakultet političkih nauka Univerziteta u Beogradu. Magistrirao je međunarodno javno pravo i ljudska prava u Letoniji (Riga Graduate School of Law). Doktorirao političku teoriju u Rimu (LUISS Guido Carli) i na Univerzitetu u Ženevi (Université de Genève).
Autor je priručnika za debatu i retoriku za srednjoškolce. Napisao veći broj stručnih radova u oblasti političke teorije, ljudskih prava i demokratije i nekoliko u oblasti književne i pozorišne teorije. Autor je edukativno-kreativnih radionica o medijskoj pismenosti, filmskom jeziku i evropskom filmu.
Angažovan od 2016. godine kao predavač na Humanističkim studijama Univerziteta Donja Gorica.
Autor knjige „Saglasja – političko filozofski ogledi“.
PUBLIKACIJE: Crna Gora – sekularna država izložena klerikalizaciji, časopis Matice crnogorske, br. 60, 2015.
Crnogorski identitet pred evropskim izazovima, časopis Matice crnogorske, br. 59, 2014.
Politička mitologija Paštrovića – između istorije i legende, Paštrovski almanah, Budva, 2014.
Implementing Human Rights via Premptory Norms – a Challenge to State Sovereignty; magistarski rad, Riga Graduate School of Law research papers 2011.
Postmoderni obrt u političkoj teoriji, Zbornik studentskih radova Beogradske otvorene škole, 2008.
Priručnik za debate u srednjim školama, Kratak vodič kroz debatnu galaksiju, Logos, 2007, Budva – izdanje za internu upotrebu
Vodič kroz Evropsku Uniju, koautor, Beogradska otvorena škola, 2005.
Bojan Munjin je novinar i pozorišni kritičar. Pozorišnom kritikom bavi se od početka 80-ih. Pisani ili elektronski mediji u kojima je objavljivao ili objavljuje pozorišne tekstove ili intervjue sa pozorišnim stvaraocima u posljednjih 35 godina su Arkzin Zagreb, Feral Tribune Split, Novi list Rijeka, Zamirzine Zagreb, Radio Samobor, časopis Kazalište, Zagreb, Scena Novi Sad, Dani Sarajevo, NIN Beograd, Politika (kulturni dodatak) Beograd, Novosti Zagreb, Zarez Zagreb, I i III program Radio Zagreba i II program Radio Beograda. Osim pozorišnih kritika dugi niz godina piše društvene osvrte ili vodi tribine u različitim medijima vezane za pozorište, a preko pozorišta i za kulturne ili društvene teme. Bio je takođe i voditelj okruglih stolova na Festivalu malih scena u Rijeci, na MES-u u Sarajevu, na BITEF-u u Beogradu i na festivalu alternativnog kazališta PUF u Puli. U tri navrata bio je gostujući profesor na Studiju scenskog dizajna u Novom Sadu. Učestvovao je u selekciji predstava za pozorišne festivale, MESS, Sarajevo, Festival bosanske drame Zenica, Festivala malih scena Rijeka i Jugoslavenskog pozorišnog festivala Bez prevoda u Užicu. Bio je član žirija pozorišnih festivala MES Sarajevo, Festivala crnogorskog teatra u Podgorici i Budva Grada Teatra. Takođe, dugi niz godina bavio se amaterskim pozorišnim stvaralaštvom. Živi i radi u Zagrebu i Beogradu.
Time
(Nedelja) 21:00 - 22:00
Location
Trg pjesnika
Stari grad