Jul, 2024
19jul21:0022:30Roman Simović i Crnogorski simfonijski orkestar
Event Details
Roman Simović (violina) i Crnogorski simfonijski orkestar U saradnji sa Muzičkim centrom Crne Gore Briljantna virtuoznost ROMANA SIMOVIĆA i urođena muzikalnost, pokretana bezgraničnom maštom, odvele su ga širom svih kontinenata, na kojima
more
Event Details
Roman Simović (violina) i Crnogorski simfonijski orkestar
U saradnji sa Muzičkim centrom Crne Gore
Briljantna virtuoznost ROMANA SIMOVIĆA i urođena muzikalnost, pokretana bezgraničnom maštom, odvele su ga širom svih kontinenata, na kojima je nastupao u mnogim vodećim svjetskim dvoranama uključujući Karnegi Hol u Njujorku, Veliku salu Konzervatorijuma „Čajkovski“ u Moskvi, Marinski dvoranu u Sankt Peterburgu, Grand Opera haus u Tel-Avivu, Viktorija Hol u Ženevi, dvorane „Rudolfinum“ u Pragu, „Barbikan“ u Londonu, Art centar u Seulu, „Grig“ u Bergenu, „Rahmanjinov“ u Moskvi…
Roman Simović je dobitnik nagrada na brojnim međunarodnim takmičenjima među kojima se ističu priznanja „Rodolfo Lipicer“ (Italija, prva nagrada i 12 nagrada publike) i „Sion Vale“ (Švajcarska), te nagrade na takmičenjima violinista „Jampoljski“ (Rusija) i Henrika Vijenjavskog (Poljska), čime je uvršten među najistaknutije violinist njegove generacije.
U ulozi soliste, Roman Simović je nastupao sa vodećim svjetskim orkestrima poput Londonskog simfonijskog orkestra, Simfonijskog orchestra Marinski teatra, orkestra Teatro Ređo Torino, Simfonijskog orchestra Nove Škotske (Kanada), Kamernog orkestra „Franc List“ (Mađarska), Kamerate Bern (Švajcarska), Kamerate Salcburg (Austrija), Kamernog orkestra KRR-a (Turska), Filharmonije Poznanja, Praga, Sjevernog Brabanta (Holandija) i mnogim drugim, sarađujući sa dirigentima među kojima se ističu Valerij Gergijev, Antonio Papano, Danijel Harding, Đanandrea Noseda, Sajmon Retl, Kristijan Jarvi, Jirži Belohlavek, Pablo Eras Кasado i Nikolaj Znajder.
Roman Simović je pozivan i kontinuirano nastupa na različitim istaknutim festivalima kao što su festival u Verbijeu (Švajcarska), festival Bijele noći u Sankt Peterburgu, Transsibirski umjetnički festival Vadima Rjepina, Uskršnji festival Valerija Gergijeva u Moskvi, Dubrovački ljetnji festival u Hrvatskoj, Кotor Art u Crnoj Gori, BEMUS i NOMUS u Srbiji, Sion Vale u Švajcarskoj, festival u Bergenu (Norveška), festival Moskovska zima u Rusiji, Portogruaro u Italiji, Muzički festival Granadeu Španiji; sarađujući sa izuzetno poznatim umjetnicima kao što su Leonidas Кvakos, Juđa Vang, Tabea Cimerman, Miša Majski, Šlom Minc, Fransoa Lelu, Itamar Golan, Simon Trpčeski, Žanin Jansen, Julijan Rahlin, Vadim Rjepin… Roman Simović je gostujući profesor na Kraljevskoj muzičkoj akademiji u Londonu, FMU u Beogradu i na Akademiji umetnosti u Novom Sadu i posjeduje široko pedagoško iskustvo. Održao je majstorske kurseve u Sjedinjenim Američkim Državama, Velikoj Britaniji, Južnoj Koreji, Japanu, Australiji, Italiji, Švedskoj, Švajcarskoj, Srbiji, Crnoj Gori, Izraelu, u kojima često nastupa na resitalima, kao solista sa orkestrom i u kamernim sastavima. Objavio veliki broj snimaka, među kojima su najistaknutija dva kompakt-diska za izdavačku kuću LSO na kojima diriguje gudačkim ansamblom Londonskog simfonijskog orkestra, zatim ostvarenja za Marijinsku izdavačku kuću na kojima su violinski koncerti Čajkovskog i Glazunova sa Gergijevim i Marijinskim orkestrom, kao i audio izdanje sa kompletnim Paganinijevim kaprisima za violinu solo.
Roman Simović se nalazi na poziciji koncertmajstora Londonskog simfonijskog orkestra od 2010. godine. Svira na violini Antonija Stradivarija iz 1709. godine koju mu je ustupi na korišćenje Džonatan Moulds.
CRNOGORSKI SIMFONIJSKI ORKESTAR nastupio je prvi put 14. decembra 2007. godine na Cetinju i ubrzo postao okosnica muzičkog života u Crnoj Gori. Na preko petsto koncerata u zemlji i inostranstvu (Italija, Bosna i Hercegovina, Srbija, Hrvatska, Rusija, Turska, Albanija, Francuska) sa njim su, između ostalih nastupili: Monserat Kabalje, Miša Majski, Ivo Pogorelić, Ilja Gringolc, Roman Simović, Miloš Karadaglić, Denis Šapovalov, Simon Trpčeski, Stefan Milenković, Konstatin Lifšic i mnogi drugi istaknuti dirigenti i solisti.
Prvi dirigent Crnogorskog simfonijskog orkestra bio je ruski umjetnik Aleksej Šatski, koji je u Crnu Goru došao sa mjesta jednog od asistenata legendarnog Vladimira Fedosejeva. Nakon njega, Crnogorskim simfonijskim orkestrom je rukovodio Grigorij Krasko, koji je kao koncert-majstor i vođa ansambla Crnogorski gudači, takođe dao nemjerljiv doprinos početnim dostignućima i uspjesima ansambla. Šef-dirigent Crnogorskog simfonijskog orkestra od sezone 23/24 je renomirani francuski umjetnik, crnogorskih korijena, Mark Korović.
Na repertoaru Crnogorskog simfonijskog orkestra, nalaze se djela različitih stilskih karakteristika od muzike baroka do savremenog stvaralaštva. Svjedoci smo premijernih izvođenja epohalnih djela svjetske muzike, koja predstavljaju istorijske trenutke u crnogorskom muzičkom životu. Na repertoaru CSO nalaze se i djela domaćih autora: Ivana Brkanovića, Ilije Lakešića, Borislava Tamindžića, Žarka Mirkovića, Nine Perović, Aleksandra Perunovića, Senada Gačevića, koja su prepoznata kao vrijedan dio crnogorske muzičke baštine.
Time
(Petak) 21:00 - 22:30
Location
Između crkava
Stari grad, Budva