Jul, 2024
06jul21:0022:00Slobodan Šnajder
Event Details
Dodjela nagrade “S. M. Ljubiša” za 2022-2023. Slobodan Šnajder Članovi žirija: Saša Radojčić, Velimir Visković, Dragana Kujović Bora Babić, izdavač Moderator: Vladislava Gordić Petković Slobodan Šnajder (Zagreb,
more
Event Details
Dodjela nagrade “S. M. Ljubiša” za 2022-2023.
Slobodan Šnajder
Članovi žirija: Saša Radojčić, Velimir Visković, Dragana Kujović
Bora Babić, izdavač
Moderator: Vladislava Gordić Petković
Slobodan Šnajder (Zagreb, 8. jul 1948) je istaknuti, međunarodno izvođeni i objavljivan hrvatski dramski pisac, prozaista, teoretičar i publicista.
Diplomirao je filozofiju i anglistiku na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Bio je suosnivač i urednik teatrološkog časopisa Prolog, te urednik edicije izdavačke kuće Cekade (Centar za kulturnu djelatnost omladine, Zagreb). Novele, eseje i pozorišne komade objavljuje od 1966. godine. Od januara do juna 1993. bio je kolumnista dnevnika Glas Slavonije (Početnica za melankolike), a od 1994. do 2013. riječkog Novog lista (Opasne veze).
Izbor političkih kolumni koje je pisao u riječkom Novom listu od 1994. do 1999. objavio je u knjizi Kardinalna greška, a od 1999. do sredine 2004. u knjizi Umrijeti pod zvijezdom. Kolumne, kao i drame, imaju svojih poštovaoca i oponenata.
Od 2001. do 2004. bio je ravnatelj Zagrebačkog kazališta mladih. Čest je saradnik 3. programa Hrvatskoga radija. Svoj prvi roman „Morendo„ objavio je 2012.
U januaru 2010. za crnu komediju „Enciklopedija izgubljenog vremena“ dobio je priznanje za najbolji dramski tekst inspirisan djelom i životom Danila Kiša, na osnovu takmičenja Kraljevskog pozorišta Zetski dom sa Cetinja, objavljenog na cjelokupnom prostoru bivše Jugoslavije.
Dobitnik je Gaveline nagrada za dramu (SFRJ) i trostruki Držićeve nagrade (RH). Dobio je počasni doktorat Univerziteta za audiovizuelne umjetnosti ESRA sa sjedištem u Skoplju 2011. godine.
Dobio je 2016. regionalnu nagradu „Meša Selimović” (Tuzla) za roman Doba mjedi.
Saša Radojčić (1963)
Čitalac, pisac, profesor. Tim redom.
Priredio je Antologiju novijeg srpskog pjesništva Senke i njihovi predmeti (2021).
Dobio je obje najznačajnije nagrade u Srbiji za cjelokupno pjesničko djelo (Disovu i „Desanka Maksimović“, kao i najugledniju nagradu za pojedinačnu knjigu pjesama – Zmajevu).
Takođe je dobio, za poeziju, nagrade: „Branko Ćopić“, „Đura Jakšić“, Pečat Varoši Sremskokarlovačke, „Venac Laze Kostića“ i „Lenkin prsten“; za književnu kritiku nagradu „Milan Bogdanović“.
Poezija i esejistika mu je prevođena na engleski, njemački, španski, poljski, slovački, mađarski, makedonski i slovenački jezik.
Diplomirao je i doktorirao na Filozofskom fakultetu u Beogradu, a magistrirao na Filološkom fakultetu. Na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu predaje Filozofiju umetnosti. Živi u Somboru i Beogradu.
Velimir Visković, književni kritičar i leksikograf. Od 1976. kontinuirano radi u leksikografskom zavodu Miroslav Krleža kao urednik i glavni urednik. Bio je član uređivačkoga kolegija više leksikografskih edicija (Enciklopedija Jugoslavije, Filmska enciklopedija, Hrvatska enciklopedija), glavni je urednik prve hrvatske enciklopedije personalnog tipa, trosveščane Krležijane. Od 2002. do 2012. bio je glavni urednik četverosveščane Hrvatske književne enciklopedije. Sada je glavni urednik Biografskog leksikona hrvatskih pisaca.
Uređivao je više književnih časopisa; od 1985. do 2002. glavni je urednik časopisa Republika, 2003. godine nastavlja rad u časopisu pod naslovom Književna republika. Od 2002. paralelno uređuje i časopis Sarajevske bilježnice koji izlazi u Sarajevu.
Za književni i leksikografski rad primio je brojne nagrade (Nagrada Grada Zagreba, Nagrada Mate Ujević za leksikografiju, Nagrada A. G. Matoš za kritiku, Strossmayerova nagrada za znanost, Krležina povelja za Krležijanu itd.).
www.hrvatskodrustvopisaca.hr
Dr Dragana Kujović, orijentalista – arabista, naučni savjetnik je u Istorijskom institutu Univerziteta Crne Gore u Podgorici. Doktorirala je 1997. godine na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu (lingvistika – arapski jezik). Učestvovala je na brojnim projektima koji se odnose na orijentalno-islamsko nasljeđe u Crnoj Gori, i rezultati njenog istraživačkog rada iz pomenute oblasti objavljeni su u monografijama, časopisima i zbornicima nacionalnog i međunarodnog značaja. Njena sadašnja istraživanja odnose se na rukopise na orijentalnim jezicima (arapski, persijski, turski) nastalim u vrijeme osmanske vlasti na području Crne Gore, oblast analize muzeološkog diskursa i semiotike.
Bavi se književnim prevodilaštvom i analizom književnog teksta.
Bora Babić je direktorka i glavna urednica izdavačke kuće Akademska knjiga. Karijeru je započela u Novom Sadu u našoj najstarijoj instituciji kulture Matici srpskoj, zatim je bila direktorka u Izdavačkoj knjižarnici Zorana Stojanovića, a posle veoma uspešne karijere u ove dve ustanove, 2006. godine osnovala je izdavačku kuću Akademska knjiga. Danas Akademska knjiga objavljuje najprestižnije svetske i srpske autore iz oblasti društvenih i humanističkih nauka, prirodnih nauka i literature. Zahvaljujući uređivačkoj koncepciji, zasnovanoj na najvišim kriterijima profesionalnog izdavaštva, Akademska knjiga je postala prepoznatljiv izdavač u Srbiji ali i celom regionu. Od 2019. Akademska knjiga je članica međunarodne izdavačke asocijacije CHINA-CEEC (Kina + 17 zemalja Centralne i Jugoistočne Evrope).
Bora Babić je jedan od osnivača Udruženja profesionalnih izdavača Srbije. Izdanja Akademske knjige pokrivaju preko 20 žanrovski različitih oblasti koje izlaze u 17 edicija. Pored domaćih autora Akademska knjiga je prevela i objavila knjige sa više od 30 jezika stranih autora.
Vladislava Gordić Petković je redovna profesorka na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Oblasti njenog naučnog istraživanja su savremena engleska i američka književnost, Šekspirovo stvaralaštvo i digitalne tehnologije u književnosti i obrazovanju. Bavi se istorijom i teorijom književnosti, komparativnim izučavanjem srpske i stranih književnosti, piše književnu kritiku i prevodi sa engleskog.
Bila je članica redakcije književnih časopisa „Shakespeare and Company“, „Polja“, „Transkatalog“ i „Mostovi“, glavna i odgovorna urednica filološke sveske Godišnjaka Filozofskog fakulteta u Novom Sadu (2012-2015), glavna urednica časopisa „Kultura“ (2017-2021), i članica savetodavnog odbora časopisa „The European Journal of English Studies“ (2011-2019).
Time
(Subota) 21:00 - 22:00
Location
Trg pjesnika
Stari grad