Jul, 2021
25jul21:0022:00Umberto Galimberti - OTKAZANO

Event Details
Mitovi našeg vremena Moderator: Predrag Zenović Prevodilac: Olivera Popović Umberto Galimberti (Monca, 1942), istaknuti italijanski filozof, sociolog i psihoanalitičar. Od 1976. predaje na Fakultetu za
more
Event Details
Mitovi našeg vremena
Moderator: Predrag Zenović
Prevodilac: Olivera Popović
Umberto Galimberti (Monca, 1942), istaknuti italijanski filozof, sociolog i psihoanalitičar. Od 1976. predaje na Fakultetu za književnost i filozofiju u Veneciji. Misao temelji na razmatranjima Frojda, Huserla, Hajdegera, a od ovog poslednjeg naročito preuzima interesovanje za teme poput vremena, nihilizma i tehnike, dovodeći ih u vezu sa pogledom na svet starih Grka, pre svih presokratovaca. Italijanski izdavač Feltrineli objavio je njegova Sabrana dela u XX tomova. Značajniji naslovi: Psihijatrija i fenomenologija; Igra mišljenja; Pejzaži duše; Smrtni i novi grehovi; Reč mladima. Dijalog sa generacijom aktivnog nihilizma.
Mitovi našeg vremena
I miti del nostro tempo
Mladost i inteligencija, sreća i materinska ljubav, moda i tehnika, sigurnost i moć, pa onda tržište, ekonomski rast, nove tehnologije – sve su ovo mitovi našeg vremena, ideje koje skamenjuju nas same i društvo u kome živimo. To su one ideje, koje reklame i masovna sredstva komunikacije predlažu kao vrednosti i nameću kao društvenu praksu, stvarajući jezik koji ih čini privlačnim i poželjnim. Za razliku od ideja koje mislimo, mitovi su ideje koje nas zaposednu i vladaju nad nama uz pomoć mehanizama koji nisu logički, već psihološki, i otuda duboko ukorenjeni u našoj duši. Oni su zapravo proste ideje koje smo mi mitologizovali, jer su lagodne i ne prave probleme, olakšavaju donošenje suda, rečju nam ulivaju osećaj sigurnosti. Međutim, moramo se prenuti iz spokoja koji nam naše mitologizovane ideje obezbeđuju, jer se mnoge patnje i poremećaji rađaju upravo iz ideja koje nam, udobno šćućurene u lenjosti naše misli, ne dopuštaju da razumemo svet u kome živimo, a naročito brze promene u njemu. Bivati u svetu bez njegovog razumevanja jeste siguran put ka otuđenju od njega. Da bismo povratili svoju prisutnost u njemu, najpre moramo ponovo preispitati svoje mitove. Upravo se time bavi ova studija.
http://www.ikzs.com/index.php?stranica=pisac&rbp=358
Predrag Zenović je predavač i istraživač na Humanističkim studijima Univerziteta Donja Gorica. Diplomirao je na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu, a zvanje magistra prava stekao je u Rigi (Riga Graduate School of Law). Doktorske studije na LUISS u Rimu i Universitetu u Ženevi završio je odbranom disertacije na temu: „ Ustavni patriotizam kao oblik građanstva Europske unije – priznanje manjina“. Tokom 2015. g. bio je stipendista na New Europe koledžu u Bukureštu s istraživačkim projektom: „Građanstvo i drugost: teoretizovanje ustavnog identiteta balkanskih država“, koji je obuhvatao jednomjesečnu studijsku posjetu Naučnom koledžu u Berlinu. Dobitnik je Fulbright stipendije za 2020/21 godinu za naučni projekat u oblasti feminističke političke teorije na New School for Social Research u Nju Jorku. Sudjelovao je na brojnim međunarodnim konferencijama i objavljivao u domaćim i međunarodnim časopisima, u oblasti političke i društvene filozofije.
Olivera Popović
Zvanje profesora italijanskog jezika i književnosti stekla je na Filozofskom fakultetu u Nikšiću 2005. godine.
Magistrirala je 2009. godine na Filozofskom fakultetu u Nikšiću, na temu Tršćanska italijanska periodika do ujedinjenja Italije o Crnoj Gori, pod mentorstvom prof. dr Vesne Kilibarde.
Doktorirala je 2017. godine na Filološkom fakultetu u Nikšiću, odbranivši disertaciju pod naslovom Italijanski putopis XIX vijeka o Crnoj Gori, pod mentrostvom prof. dr Vesne Kilibarde. Radi kao saradnik u nastavi od 2005. godine.
U naučnom radu bavi se putopisnom književnošću i interjadranskim kulturnim vezama.
Time
(Nedelja) 21:00 - 22:00
Location
Trg pjesnika
Stari grad