Tamara Rađenović (sopran)
Jelena Polović Šiljeg (klavir)
Tamara je veoma mlada imala i svoj operski debi. Debitovala je u glavoj ulozi Mimi u operi ’La Boheme’ od Pućinija na Mediteranskom Opera Studio Festivalu na Siciliji (Italija) pod dirigentskom palicom Leonarda Katalanota. (jul 2017. godine)
Početak njene internacionalne karijere se vezuje za čuvenu opersku divu Madam Montserat Kabalje. Mlada umjetnica je bila izabrana lično od strane primadone da pjeva na njenim Gala koncertima u Saragosi, Španiji (2014,2015). U Barseloni je aktivno radila sa operskom legendom do njenih poslednjih dana života i ona je mnogo uticala u izgradnji mlade umjetnice i na njenu tehniku pjevanja. Tamara je nedavno imala nastup u Barseloni u teatru ’De Sarria’ sa poznatim španskim dirigentom i pijanistom Rikardom Estradom i predstavljena je španskoj publici kao poslednji student Montserat Kabalje. Tamara inače aktivno sarađuje sa Ruskim kulturnim centrom ’’Puškin house’’ u Londonu za koje je imala nekoliko koncerata. Izdvojila bi učešče na Medtner festivalu i koncert u čast porodice Romanov. (2017,2019)
U Londonu je nastupala u Briten Teatru, Amarilis Fleming Hall-u sa ulogama Ane u ‘Merry Wives of Windsor’, Grofice u ‘Le Nozze di Figaro’, Romilde u ‘Serse’, Helene u ‘Midsummer Night’s Dream’.
Od nastupa u regionu izdvaja se solistički koncert u Gradskoj kući Novog Sada prošle godine i nastup u Kolarčevoj zadužbini u Beogradu u okviru operskog Gala koncerta ’’Svet u operi, opera u Svetu’’ u januaru ove godine. ( 2018, 2019). Na poziv kulturnog centra ’’Nikola Đurković’’, Tamara je imala i novogodišnji solistički koncert u Crkvi Svetog Duha u Kotoru (2018)
Na samom početku bavljenja solo pjevanjem, nastupila je sa članovima Bečke filharmonije u okviru Salzburškog festivala na operskom projektu za mlade (u saradnji sa Američko-Austrijskom fondacijom i Bečkom filharmonijom). Takođe, nastupila je sa Pruskim kamernim orkestrom u Beskovu, Njemačkoj pod dirigentskim vođstvom Franka Zahera.
Njene početke takođe je obilježilosedam prvih nagrada na nacionalnim i internacionalnim takmičenjima u Crnoj Gori, Srbiji i Sloveniji kao i Specijalna nagrada- pobjednik festivala- Laureat internacionalnog takmičenja Bruna Špiler u Crnoj Gori.
Jelena Šiljeg, rođ.Polović, osnovnu školu i osnovno muzičko obrazovanje završila je u Budvi kao lučonoša i đak generacije.
Poslije završene srednje muzičke škole „Dr. Vojislav Vučković“ u Beogradu, u klasi prof. Olge Bauer, upisala je Akademiju umetnosti u Novom Sadu gdje je 2001. diplomirala klavir u klasi prof. Jokut Mihailović, a 2003. završila specijalističke studije u klasi prof. Biljane Gorunović. Školovanje je nastavila na Univerzitetu za muziku i scenske umjetnosti u Beču u klasi prof. Dejvida Luca upisavši šestogodišnje studije na smjeru za Klavir i vokalnu pratnju. Tamo je magistrirala u junu 2011. godine a završni ispit je položila sa odlikovanjem.
Usavršavala se na seminarima kod profesora i pijanista Arba Valdme, Rite Kinke i Dmitrija Baškirova. Tokom školovanja osvojila je niz nagrada na republičkim, saveznim i međunarodnim takmičenjima.ju.Tamo je magistrirala u junu 2011. godine a završni ispit je položila sa odlikovanjem.
Svoj prvi solistički koncert imala je upravo na Festivalu Grad teatar 1996. godine, na kojem je nastupila jos dva puta. Prvi put 1994. zajedno sa svojim kolegama iz klase prof. Olge Bauer, a zatim 2012. godine sa sopranom iz Austrije, Klaudijom Gebl.
Kao solista, kamerni muzičar ili klavirski saradnik, nastupala je u svim značajnijim koncertnim salama Srbije, u Crnoj Gori, Austriji, Slovačkoj, Sloveniji, Rumuniji, Makedoniji, Grčkoj. Sarađivala je sa istaknutim umjetnicima, kao sto su Sava Vemić, Tanja Obrenović, Klaudia Gebl, Jasuši Hirano, Klemens Koebl, Tomas Tacl, Ljubiša Jovanović, Stana Krstajić i dr.
Bila je angažovana u muzičkoj pripremi opere „Čarobna frula“ V.A.Mocarta u Madlenijanumu u Beogradu koja se sa uspjehom igra već punih pet sezona.
Posebnu pažnju posljednjih godina poklanja promovisanju i njegovanju domaće, posebno savremene umjetničke muzike. Prošle sezone, pod pokroviteljstvom Sokoj-a, sa mecosopranom Tanjom Obrenović, održala je koncert sa klavirskim i vokalnim djelima Ljubice Marić, Mihovila Logara i Ivane Stefanović, čije je snimanje planirano za sljedeću godinu.
Trenutno živi i radi u Beogradu i zaposlena je kao nastavnik klavira i klavirski saradnik na odsjeku za solo-pjevanje u Muzičkoj školi „Mokranjac“ u Beogradu. Sa svojim đacima redovno nastupa, osvaja brojne nagrade na takmičenjima, a neki od njih već grade uspješne muzičke karijere na međunarodnoj sceni.
Koncert pod nazivom Le Rose del Mediterraneo se izvodi u okviru međunarodnog projekta “Theatres for tOURism development in EuropE – TOURNEE”.
JU “Grad teatar”, zajedno sa Opštinom Budva, partner je na projektu ‘’Pozorišta za razvoj turizma u Evropi’’ koji se finansira kroz EU trilateralni program saradnje CBC Italija-Albanija-Crna Gora, a koji ima za cilj da unaprijedi atraktivnost tog preko graničnog područja za sve posjetioce, kroz stvaranje novih zajedničkih festivala. S tim u vezi, Grad teatar će biti domaćin Festivala pozorišta I opere od 8-12. septembra ove godine u Budvi na kojem će ugostiti umjetnike iz Italije I Albanije, a našim sugrađanima I ostaloj publici priuštiće značajan kulturni program.
Sveobuhvatni cilj “Tournee” projekta je da uspostavi usku saradnju među ključnim akterima u pozorišnom sektoru stvaranjem trajnog Klastera pozorišnih institucija (CTI) preko graničnog područja. Kao rezultat projekta, očekuje se povećana uloga pozorišnih institucija u podržavanju rasta turističkog prometa, kao I unapređenje javnih politika iz oblasti culture I turizma. Projekat se zasniva na povezivanju pozorišnih institucija I turističkih eksperata iz Italije, Albanije I Crne Gore, sa ciljem povećanja kvaliteta umjetničkih produkcija I pružanja podrške turističkim uslugama, koje će povećati uživanje u kulturi, kako za turiste tako I za stanovnike.
Napominjemo da je concert kofinansiran od strane Evropske unije i da je ulaz besplatan.
29.07.2019. u 21č.
Santa Marija, Stari Grad Budva