Avgust, 2021
11avg21:0022:00Stanka Stanojević
Event Details
Karneval u Amnionu izdanje JU “Narodna biblioteka Budve” Moderator: Biljana Jovanović Ilić Stanka Stanojević Rođena je 25. januara 1977. na Cetinju. Diplomirala je na odsjeku za
more
Event Details
Karneval u Amnionu
izdanje JU “Narodna biblioteka Budve”
Moderator: Biljana Jovanović Ilić
Stanka Stanojević
Rođena je 25. januara 1977. na Cetinju. Diplomirala je na odsjeku za Srpski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu u Nikšiću. Učesnik je brojnih festivala i pjesničkih susreta među kojima su: “Pjesnička riječ na izvoru Pive”, “Ratkovićeve večeri poezije”, “Trg pjesnika – Grad teatar Budva”, “Makarijevo slovo”, Međunarodni Beogradski festival poezije – “Trgni se! Poezija” , “Festival poezije mladih” – Vrbas, “Prvi regionalni pjesnički susreti” – Brčko itd. Takođe, dobitnik je priznanja i nagrada na festivalima poezije.
Neke pjesme su joj prevedene na engleski, albanski, makedonski i slovenački jezik i objavljivane: u mariborskoj reviji za kulturu i društvo “Dialogi”, zatim u crnogorskom časopisu za književnost, kulturu i društvena pitanja “Ars” , “Književnom zapisu”, u “Inflight” magazinu, “Balkanskom književnom glasniku”, “Paštrovskom almanahu”, “Stvaranju”, “Književnom zapisu” dnevnim novinama “Dan” i drugim, kao i u mnogim elektronskim časopisima i web portalima.
Radi kao organizator književnog programa u Narodnoj biblioteci Budve. Živi u Podgorici.
Objavila je sljedeće pjesničke zbirke: “Nijemo govori ljubav (INTER NOS)” , Međurepublička zajednica za kulturno-prosvjetnu djelatnost, Pljevlja,1998. godine; “Pjesme” 2003. za koju je dobila nagradu “Spasoje Pajo Blagojević”,takođe Međurepublička zajednica; “Tajna polomljenih sitnica”, Gligorije Dijak, 2012; koautorska zbirka zajedno sa još tri pjesnikinje “Personalni karusel”, Narodna biblioteka Budve, 2017; “Karneval u Amnionu”, Narodna biblioteka Budve, 2020. i “Amputirani kosmos”, Liberland, Beograd 2021. Zastupljena je u antologiji “Pjesnikinje Crne Gore 1975-2015” Jovanke Vukanović, prvoj ove vrste u Crnoj Gori.
„Pesme Tanje Rađenović polaze iz naglašeno individualizovane perspektive. Najpre se istražuje unutrašnji svet lirskog subjekta nastao u doticaju spoljnih faktora egzistencije i vlastitih emotivnih odjeka i saznajnih uvida. Usamljen u mnoštvu neautentičnih svetskih izdanja, čeznući za tišinom u kojoj se može misliti i razgovarati usred brbljivih okolnosti moderne svakodnevice, ostavljen u otuđenim prilikama savremenosti, lirski subjekt melanholično, ali zato ništa manje usredsređeno svodi račune sa svetom s kojim se razilazi, ali u kome mora da osmisli vlastitu egzistenciju.
Potom se iz tako izdvojene perspektive započinje dijalog koji vrlo često ostaje bez odgovora. Moguće odgovore daće možda svaki zainteresovani čitalac ovih stihova u kojima je ti relacija neobično važna. Ovi stihovi imaju i emotivnu i intelektualnu potrebu za drugim, jer se samo tako ispunjava sami smisao govora i nazire mogućnost da se pustošne okolnosti egzistencije nadomeste oblikovanjem instinske dijaloške situacije, obnovom autentičnosti stvari i događaja, prodornim razumevanjem postojećih okolnosti, vrlo konkretizovnih u ovim stihovima, kao i osmišljavanjem načina njihovog prevazilaženja.
Iz takve poetičke situacije prirodan je iskorak prema kritičkom razmatranju govora i mišljenja, ljubavi i smisla, sveta kao otuđene volje i ispražnjene, dehumanizovane predstave.“
Gojko Božović
Dr Biljana Jovanović Ilić, sa velikim radnim iskustvom u Ministarstvu zaštite životne sredine Republike Srbije, na poslovima strateškog planiranja, EU integracija, međunarodne saradnje, projektnog i HR menadžmenta, reforme državne uprave, implementacije Evropske konvencije o predelu, partnerstva sa NVO sektorom, paradigma je sinergije kulture, umjetnosti, životne sredine, održivog razvoja.
Bila je urednica međunarodne manifestacije Radost Evrope.
Participativno učestvovala u kreiranju školskog i filmskog programa RTS, bila saradnica na Radio Beogradu 202.
Bila urednica Vukovog sabora u Tršiću.
Svoju estetsku percepciju afirmiše u naučnim radovima, esejima i interaktivnoj komunikciji (Inter kulturna dinamika – Zbornik radova – Nematerijalna kulturna baština Paštrovića, 2019/ 2020); (Autentičnost prostora pamćenja – Tradicionalno i savremeno u umetnosti i obrazovanju –2020).
Bavi se književnom i filmskom esejističkom kritikom.
Višegodišnja urednica programa FESK– PAZI ŠTA ČITAŠ – humanistika, kultura, umjetnost… Urednica časopisa LIMES PLUS – KULTURNI ENTITET I ODRŽIVI TURIZAM.
Time
(Srijeda) 21:00 - 22:00
Location
Trg pjesnika
Stari grad